Cyklus UPsolvent
inspirativní příběhy našich absolventů napříč celou univerzitou
Přírodovědecká fakulta
Jan Švec

RNDr. J. Švec, Ph.D., vynálezce videokymografie – unikátní metody pro vysokofrekvenční optické sledování kmitů hlasivek, vloni v rámci cyklu Vědeckopopulárních přednášek významných absolventů odhaloval Tajemství hlasu.

Přijedete na přednášku svého následovníka v řadě významných absolventů poctěných tímto privilegiem?

Velice rád jsem od Vás a od prof. Pešáka slyšel, že pan Jiří Pavlica byl vybrán jako letošní významný absolvent UP. Považuji ho za jednoho z nejvýznamnějších představitelů folklórní hudby v českých zemích. Jeho aktivity s Hradišťanem a jeho přirozená četná spolupráce i s umělci jiných hudebních žánrů (mimo jiné jazzovým pianistou a olomouckým rodákem Emilem Viklickým, písničkářem Vlastou Redlem a mnoha dalšími) jsou obdivuhodné a velice inspirující. Píši si datum jeho přednášky a pokud budu mít možnost v této době být v ČR, rád se přijdu podívat. Bohužel to nyní ale nemohu určitě slíbit; můj časový program je velice náročný.

Co se událo od loňské přednášky ve vaší profesi a co vás čeká v nejbližší době?

Mimo jiné, můj nynější spolupracovník dr. Q. Qiu vytvořil v nizozemském Groningenu novou videokymografickou kameru, která vylepšuje možnosti vyšetření kmitání hlasivek u pacientů s poruchami hlasu a zlepšuje informace o kmitání hlasivek u zpěváků. Na přelomu února a března budu 10 dnů v USA, kde ve spolupráci s Dr. Dimitarem Deliyski působícím na Univerzitě v Jižní Karolíně budeme pracovat na vylepšení automatické detekce nových diagnostických parametrů z vysokofrekvenčních videozáznamů kmitání hlasivek. Koncem března pak přednáším na kompoziu Mezinárodní asociace logopedů a foniatrů (IALP) v brazilském Sao Paulu.

Udržujete kontakty se svou alma mater?

Po mé loňské přednášce se otevřela možnost mého návratu na Katedru experimentální fyziky PřF UP, kde je v rámci oddělení biofyziky zájem a prostor pro mé aktivity v oblasti výzkumu lidského hlasu, včetně hlasu zpěvního. Je velice reálné, že zde začnu působit již od září tohoto roku, po dokončení prací na mém současném projektu na Univerzitě v Groningenu v Nizozemsku. Vzhledem k tomu, že mé aktivity jsou výrazně interdisciplinární, počítám s využitím spolupráce s domácími a zahraničními specialisty různých oborů (lékaři, zpěváci, hlasoví pedagogové, ale i inženýři, fyzici, matematici, biologové, atd.), kteří mají zájem o podrobnější pochopení principů fungování lidského hlasu. Tradičně jsem ve spojení s prof. Pešákem z LF, se kterým se navzájem informujeme o výsledcích našich výzkumů.

Ptal se T. Hrbek