Absolventský den 2023

Absolventský den 2023

Milé absolventky, milí absolventi,

zavzpomínejte s námi na roky strávené na své alma mater, připomeňte si historii a poznejte současnost olomoucké univerzity a užijte si bohatý program, který jsme pro vás připravili na Absolventský den UP v sobotu 9. září. 

Pro všechny, kteří se chtějí potkat se svými bývalými spolužáky, kolegy či vyučujícími, připravila Univerzita Palackého program zahrnující komentované prohlídky, koncerty, filmovou projekci, vědomostní kvíz a další doprovodné akce. Navíc jsme spojili síly i s městem Olomouc, takže si během své návštěvy můžete užít i paralelně probíhající Dny evropského dědictví

Na všechny akce je vstup volný, z důvodu omezené kapacity u vybraných bodů programu ale doporučujeme včasnou rezervaci místa v registračním formuláři – viz odkaz níže.

PROGRAM NA HORNÍM NÁMĚSTÍ

Registrační a informační místo Absolventského dne UP | Horní náměstí 12 | 9.00–19.00

Od 9 do 19 hodin můžete před UPointem, univerzitním informačním centrem a obchodem, (Horní náměstí 12) využít infopoint a registrační místo pro absolventky a absolventy. Na památku si pak odnesete drobný dárek nebo fotku z našeho fotokoutku. Na stánku se na vás těší naše studentky a studenti, kteří vám rádi poradí, navedou vás a poskytnou vám veškeré informace jak o programu Absolventského dne, tak o aktuálních možnostech studia, včetně Univerzity třetího věku. 

Relax zóna Univerzity Palackého | Horní náměstí | 10.00–20.00

Absolventský den doplní na Horním náměstí u Arionovy kašny také relax zóna Univerzity Palackého s netradičním posezením a poležením, půjčovnou deskových her a stylovým univerzitním merchem s postavou Františka Palackého stylizovaného do postavy superhrdiny. Program univerzity oživí také hudebníci a výtvarníci. Vyzkoušet si zde můžete i hlavolamy a hry s Pevností poznání nebo nácvik laické první pomoci se Spolkem mediků z lékařské fakulty. Poznejte historii druhé nejstarší univerzity v českých zemích a odneste si drobné dárky! 

Poznejte Olomouc – univerzitní město v UPointu | Horní náměstí 12 | 10.00–18.00

Univerzita Palackého si letos připomíná kulatých 450 let od založení vysokého učení v Olomouci. A co by to bylo za oslavu bez stylového outfitu a tematické výstavy? Navštivte univerzitní obchod UPoint na Horním náměstí 12, který pro vás bude výjimečně otevřen od 10 do 18 hodin. Čeká zde na vás také unikátní kolekce Zapomenutá slova Františka Palackého nebo výstava mapující proměny Olomouce v průběhu staletí.

PROGRAM V UNIVERZITNÍM CENTRU – REKTORÁT A ZBROJNICE

Komentované prohlídky Rektorátu UP | Křížkovského 8 | 13.00 a 14.00

Komentovaná prohlídka rektorátních prostor. Průvodcem vám bude prof. PhDr. Jiří Fiala, CSc., bohemista, historik a významná osobnost české literární historie. Zájemci se podívají do běžně nepřístupných místností jako slavnostní sál nebo nahlédnou do pracovny rektora. Nabízíme prohlídky ve 13 a 14 hodin, sraz je na nádvoří rektorátu, Křížkovského 8. Kapacita jedné prohlídky je omezena, v případě zájmu se, prosím, registrujte ve formuláři umístěném níže.

Komentované prohlídky Knihovny UP | Biskupské nám. 1 | 14.00 a 15.30

Poznejte historii budovy Tereziánské zbrojnice a také Knihovny Univerzity Palackého, která zde má od roku 1997 své ústředí. V rámci komentované prohlídky máte možnost poznat exteriér i interiér Tereziánské zbrojnice a nakouknout také do sklepních prostor. K vidění a listování budou staré tisky z 16. až 19. století a knihy, které máme ve fondu Knihovny Univerzity Palackého od Františka Palackého. Součástí prohlídky je rovněž návštěva expozice Právo a my Dr. Michala Vítka doprovázená fotografiemi prof. Jindřicha Štreita a výstava studentky FF UP Hany Kořánové Okamžiky. Prohlídky začínají ve 14.00 a 15.30, sraz je na Biskupském náměstí před vstupem do knihovny.

Prohlídka prostor Audiovizuální produkce | Biskupské nám. 1 | 11.00, 12.30, 14.00 a 15.30

Dorazte do televizního studia, které sídlí v budově Zbrojnice. Tým Audiovizuální produkce UP vás provede po svých prostorách, ukáže vám profesionální AV techniku a vy dostanete možnost si sami natočit přání Univerzitě Palackého k jejím 450. narozeninám. 

Nahlédněte pod pokličku oddělení, které natáčí dokumenty, dělá přímé přenosy například z univerzitního hokeje, a zjistěte, že třeba zrovna vy budete nová televizní hvězda. 

Program:

11.00 – Prohlídka prostor AVP s ukázkou živého střihu Stříbrných promocí

12.30 – Prohlídka prostor AVP s možností natočení přání Univerzitě Palackého k 450. narozeninám

14.00 – Prohlídka prostor AVP s možností debaty s Martinem Müllerem, režisérem dokumentu Černí Češi (www.cernicesi.cz)

15.30 – Prohlídka prostor AVP s možností natočení přání Univerzitě Palackého k 450. narozeninám

Sraz vždy 5 minut před začátkem na vrátnici Zbrojnice, Biskupské náměstí 1. Součástí prohlídky je tour po všech prostorách AVP a ukázka profesionální kamerové a zvukové techniky.

 

Vydavatelství UP | Biskupské nám. 1 | 10.00–16.00

Od 10 do 16 hodin bude mimořádně otevřena Skriptárna (průchod z Křížkovského ulice na nádvoří Zbrojnice), která absolventům nabídne 15% slevu na nákup. Přímo před vstupem do Skriptárny bude probíhat workshop ruční výroby bloků. Pro zájemce navíc na místě budou volně k rozebrání vybrané publikace související s univerzitou.

Všichni jsou zváni i ke knihkupeckému stánku na náměstí Republiky, který zde vydavatelství otevře v rámci Dnů evropského dědictví.

 

Otevřené parkánové zahrady | vstup z ulice Křížkovského | 7.00–19.00

Univerzita, to není jen rektorát, fakultní budovy, katedry či menza. Tichou zónou sloužící k relaxaci a dobití energie jsou parkánové zahrady. Původně privátní zahrady kanovnických rezidencí a minoritského kláštera se rozkládají za budovou dnešního rektorátu a za objekty filozofické fakulty v Křížkovského ulici. Využijte možnosti zpřístupnění těchto kouzelných míst u příležitosti Absolventského dne a relaxujte při procházce či posezení.

(POD)VEČER V KINĚ A V KLUBU

Hospodský kvíz v Jazz Tibet Clubu | Jazz Tibet Club, Sokolská 48 | 17.00

Letos si připomínáme kulaté jubileum 450 let od založení vysokého učení v Olomouci. Připravili jsme pro vás proto speciální hospodský kvíz na téma Univerzita Palackého. Dejte dohromady tým a staňte se vítězem v klání, kde poměříte nejen své znalosti, ale hlavně důvtip! Hlásit se mohou maximálně šestičlenné týmy (kapacita je omezena, tak neváhejte), v nichž musí mít alespoň 50% zastoupení absolventi Univerzity Palackého. Zájemci, hlaste se níže prostřednictvím registračního formuláře, do zprávy nezapomeňte uvést název týmu a počet jeho členů. Tři nejlepší týmy budou oceněny!

AFOkino: Jeseníky – království horské divočiny | Kino Metropol, Sokolská 25 | 17.00

Jeseníky nejsou jen hory a lesy, ale rozmanitá oblast, v níž se nachází vodní toky, skály, pásmo boje, (sub)alpinské bezlesí, Velká kotlina, louky či rašeliniště. Pomocí miniaturní kamery tvůrci nahlížejí i do tajuplných míst, kam se běžný turista nedostane, a zachycují koloběh tamního života. Dokument o unikátní flóře a fauně Jeseníků vznikal čtyři roky. Po skončení projekce následuje beseda s režisérem Mariánem Polákem a naším absolventem Miroslavem Zeidlerem, který působí na katedře ekologie a životního prostředí PřF UP. Registrujte se ve formuláři níže, kapacita omezena!

Koncert HB Band | Jazz Tibet Club, Sokolská 48 | 20.00

Začátky tohoto amatérského sdružení sahají do první poloviny 90. let. Na gymnáziu v Litovli se tehdy začala formovat skupina studentů se zjevným zalíbením v tradičním jazzu. Vznikla tak přátelství, která přetrvala i po přesídlení většiny muzikantů za univerzitním studiem či za prací do blízké Olomouce, a kapela se tak scházela i nadále. Velmi rychle a přirozeně začala spolupráce s mnohem zkušenějším Olomouckým Dixieland Jazz Bandem a obě kapely se začaly prolínat a ovlivňovat. V současnosti HB band vyhrává jak jazz tradiční, tak i raný swing. Mezi členy kapely najdete i absolventy UP.

PROGRAM NA FAKULTÁCH

Filozofická fakulta

U příležitosti Absolventského dne zpřístupní filozofická fakulta všechny své budovy. Máte tak příležitost nahlédnout do míst, kde sídlí filologické, humanitní i uměnovědné katedry. Časově jsou prohlídky naplánované tak, aby zájemce, který bude chtít navštívit všechny budovy, měl dostatečnou časovou rezervu. Každá prohlídka bude trvat přibližně 60 minut, prohlídky v budově ve Vodární ulici a na třídě Svobody budou trvat cca 30 minut. Z technických důvodů nebude do prohlídky Uměleckého centra UP zahrnuta prohlídka kaple Božího Těla.

Křížkovského 10, 12 a 14 – 9.30 a 11.00 

Umělecké centrum UP – Konvikt (Univerzitní 3) – 11.00 a 12.30

Na Hradě 5 – 12.30 a 14.00

Vodární 6 – 14.00 a 15.30

tř. Svobody 26 – 15.00 a 16.30

17.00 absolventská Cena děkana za šíření dobrého jména FF UP (uzavřená akce)

 

Přírodovědecká fakulta

Absolventský den na přírodovědecké fakultě nabídne návštěvy kateder, komentované prohlídky, ale také slavnostní naražení sudu piva – jeho recept vymysleli studenti spolupracující v experimentálním mikropivovaru Eureka a pivovar Chomout ho uvaří jako zářijový speciál. Absolventi mohou v tento den využít volný vstup do Pevnosti poznání nebo si přijít poslechnout zajímavosti ve fakultní botanické zahradě. Bohatý program uvádíme níže. Pro více informací a registraci na jednotlivé body programu navštivte, prosím, stránky fakulty.

Areál Envelopa, hlavní budova | 17. listopadu 12
Slavnostní naražení sudu pivního speciálu 14.00
Komentovaná prohlídka hlavní budovy 13.30, 14.30
Foucaultovo kyvadlo a jeho zajímavosti 13.30, 14.30
Komentovaná prohlídka laboratoří katedry fyzikální chemie 13.30, 14.30
Exkurze na katedře organické chemie s ukázkou experimentů 13.30, 14.30
Individuální exkurze na katedře geografie 13.00–16.00
Komentovaná přehlídka laboratoří katedry anorganické chemie a ukázky experimentů 13.30, 14.30
Exkurze na katedře analytické chemie 13.00–17.00
Hlavní budovu s terasami, Foucaultovo kyvadlo i geopark je možné prohlédnout si i individuálně od 12.00 do 18.00

Park
Komentovaná prohlídka geoparku 13.30, 14.30

Budova VLD | 17. listopadu 50
Komentovaná prohlídka mořského akvária aneb Zajímavosti mořské fauny 13.30, 14.30
Pozorování mořského akvária a života jeho obyvatel 12.00–18.00
Individuální exkurze na katedře geoinformatiky 13.00–17.00

Budova SLO | 17. listopadu 50A
Individuální exkurze do Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR 13.00–16.00

Botanická zahrada | U botanické zahrady 920
Komentované prohlídky botanické zahrady 13.30, 14.30

Areál Holice | Šlechtitelů 27
Komentovaná prohlídka fakultního areálu v Holici 13.30, 14.30
Komentovaná prohlídka laboratoře růstových regulátorů a katedry experimentální biologie (budova 52) 15.30
Park tří kontinentů s jezírkem v areálu Holice je možné prohlédnout si individuálně od 12.00 do 18.00

U příležitosti Absolventského dne také pořádá přírodovědecká fakulta Stříbrnou promoci. Ceremoniálu se mohou zúčastnit všichni, kteří na PřF úspěšně absolvovali v roce 1998. Podrobnější informace najdete na tomto odkazu

 

Lékařská fakulta 

Lékařská fakulta bude při příležitosti Absolventského dne otevřena od 10.00 do 14.00 hodin. Kdo má zájem si budovy fakulty projít s průvodcem, může využít komentovaných prohlídek, které začínají v 10 a 12 hodin (sraz u vnitřního schodiště na Teoretických ústavech, uvítáme vaši rezervaci přes registrační formulář níže). V prostorách Dostavby bude ke zhlédnutí výstava fotografií „Historie budovy Lékařské fakulty UP – včera, dnes a zítra“. Ve Velké posluchárně se také můžete těšit na promítání pásma fotografií vztahujících se k historii lékařské fakulty. Po celou dobu bude zpřístupněno Anatomické muzeum (vstup pouze osobám starším 15 let). 

 

Právnická fakulta 

Právnická fakulta pořádá ceremoniál Stříbrná promoce, kterého se mohou účastnit absolventi po 25 letech od promoce. Zveme tedy všechny absolventy, kteří svá studia úspěšně ukončili v roce 1998. Zájemci, potvrďte svou účast do 26. srpna. Více informací, včetně přihlášky, najdete na tomto odkazu:
Stříbrná promoce Právnické fakulty UP

 

DOPROVODNÝ PROGRAM A SLEVOVÉ AKCE PRO ABSOLVENTY

Ololoď

Vypravte se na speciální projížďku centrem Olomouce. Nastupte na Ololoď a nechte se unášet proudem řeky Moravy. Nedílnou součástí plavby je průvodcovská činnost s výkladem o tom, jak se řeka Morava zapsala do historického vývoje města. Nástup na palubu se uskuteční v 10.00, 11.00 a 12.00, sraz je na nábřeží Josefa Jařaba (olomoucká náplavka). Kapacita je omezená, zájemce o výlet na Ololodi proto žádáme, aby se registrovali na odkazu níže.

 

Volný vstup do Pevnosti poznání

Science centrum pro všechny věkové kategorie – to je Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci. V historickém areálu Korunní pevnůstky se projdete dějinami Olomouce, zvířecí říší, lidským mozkem a také se v planetáriu podíváte do vzdáleného vesmíru. Expozicemi vás provedou studenti UP, kteří v centru působí jako animátoři a lektoři. Navíc můžete o víkendu 9. a 10. září navštívit popularizační akci Houby v Pevnosti. Prohlédnete si např. herbarizované plodnice, vyzkoušíte chemické pokusy nebo si v kreativní dílně vyrobíte klíčenku s plísní. V případě příznivé houbařské sezóny uvidíte čerstvé houby z olomouckých lesů. Oblíbenou součástí programu bude sobotní mykologická poradna a série krátkých tematických workshopů a přednášek. Atraktivní expozice zkrátka nabízejí spoustu zábavy a poznání, pro absolventy UP je v tento den od 12 do 18 hodin vstup zdarma.

 

Komentované prohlídky potrubní pošty FN Olomouc

Chcete vědět, kolik kilometrů měří potrubí, kterým létají krevní vzorky z klinik a oddělení do nemocničních laboratoří? Dokážete odhadnout, za jak dlouho urazí přepravní pouzdro cestu mezi nejvzdálenějšími stanicemi? Zajímá vás, kolik zásilek přepraví systém za jediný den? Ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc jsme pro vás připravili atraktivní prohlídky jednoho z nejrozsáhlejších přepravních systémů tohoto typu v České republice. Průvodcem vám bude vedoucí provozu Potrubní pošty FN Olomouc Marek Křivka. Prohlídky se konají v 10.00, 10.30, 11.00 a 11.30. Kapacita jedné prohlídky je omezena, zájemci se mohou registrovat ve formuláři níže.

 

Jízda na sdílených kolech zdarma

Pokud budete chtít z nabitého programu Absolventského dne UP vidět a zažít co nejvíce, můžete se v univerzitní Olomouci pohybovat na sdíleném kole místo po svých! Díky vstřícnosti partnera Nextbike máte po zadání kódu ABSOLVENTI 2 × 15 minut jízdy zdarma, což na jízdu po Olomouci stačí tak akorát. Směle šlápněte do pedálů a zkuste to!

 

Zvýhodněné ubytování

Pro absolventy, kteří si chtějí svůj den užít naplno a pobýt v univerzitním městě po celý víkend, jsme připravili nabídku zvýhodněného ubytování v centru Olomouce. Můžete si vybrat, zda dáte přednost paláci v samotném centru města, nebo se ubytujete v arše kousek od hlavního nádraží. Pokud máte o rezervaci zájem, dejte nám to vědět vyplněním registračního formuláře níže. Zašleme vám bližší informace.

 

Dovolujeme si Vás upozornit, že u vstupů na vybrané programové položky můžete být požádání o předložení absolventské karty. Pokud dosud nejste jejím držitelem, zažádejte o její vystavení zde. Případně se v sobotu 9. září zaregistrujte v našem stánku na Horním náměstí a obdržíte Absolventskou placku, která Vám umožní vstup na vybrané akce v programu.