UPportunities: Dělat věci navíc se vyplácí



úterý 22. října 2024 -


V pátek 18. října 2024 proběhla na Konviktu událost UPportunities na téma „Dělat při studiu věci navíc se vyplácí“ pod hlavičkou programu Absolvent a projektu Talentovaný Palacký, který mimo jiné zajišťuje podporu studentských organizací na UP. V rámci akce proběhla panelová diskuze moderovaná Filipem Titlbachem z Deníku N s absolventy a absolventkami UP, které členství ve studentských spolcích či angažmá v akademické samosprávě nasměrovalo k zajímavým a naplňujícím kariérám. Poté následovalo networkingové setkání, exkurze do studia studentského rádia UP AIR a večer doplnila DJs party k výročí 10 let od založení UP AIR. Akce přilákala na 50 účastníků z řad studentů, absolventů a zaměstnanců UP i široké veřejnosti.

Mezi čtyřmi diskutujícími byli:

  • Anežka Selingerová, absolventka Právnické fakulty UP, která během studia působila v organizaci ELSA a nyní pracuje v advokátní kanceláři HAVEL & PARTNERS.
  • Dominik Voráč, absolvent Pedagogické fakulty UP a zakladatel projektu Mediální výchova pro 21. století, který učitelům pomáhá s výukou mediální gramotnosti.
  • Martina Foldynová, bývalá studentka Filozofické fakulty UP, která pracovala ve studentském rádiu UP AIR a nyní působí jako moderátorka v Českém rozhlasu Radio Wave.
  • Jan Strojil, absolvent Lékařské fakulty UP, který během studia spoluzaložil spolek Lovci kachen bojující proti dezinformacím a dnes působí ve Fakultní nemocnici Motol.

„Mám velkou radost, že jsme uspořádali akci zdůrazňující důležitost aktivity a činorodosti. Věřím, že sdílené zkušenosti inspirovaly nejen studenty, ale i absolventy a zaměstnance k tomu, aby se nebáli vystupovat ze své komfortní zóny a vyhledávali nové příležitosti,“ uvedla za organizátory vedoucí Oddělení studentských záležitostí Vladimíra Sedláčková. Moderátor Filip Titlbach, který při studiu spoluzakládal studentské rádio UP AIR a má za sebou bohaté zkušenosti z médií, k tomu dodává: „Při studiu jsem se zapojil do mnoha aktivit – od založení rádia až po stáže a práci v médiích. To vše mi poskytlo neocenitelné zkušenosti a vytvořilo obrovskou síť kontaktů. Dělat věci navíc se jednoduše vyplácí.“

Diskutující se shodli na tom, že angažovanost během studia přináší mnoho výhod – nejen osobní rozvoj, ale i možnosti, jak rozvíjet kariéru a obohatit společnost. Tématem byl i přímý vliv činnosti ve studentských iniciativách na studium. Hosté Jan Strojil a Anežka Selingerová se shodují, že jim tato zkušenost pomáhala vytrvat ve studiu a dokončit jej. „Aktivita navíc mě naučila efektivněji nakládat s časem a posílila můj zájem o obor a budoucí uplatnění v něm,“ doplnila právní koncipientka Anežka.

Hosté diskutovali i nad významem vysoké školy, potažmo Univerzity Palackého, jakožto bezpečné zóny pro prozkoumávání dovedností, talentů a ambicí. Společně s účastníky z publika, kde byli zastoupeni i členové stávajících studentských organizací, došla řeč na podporu spolkové činnosti ze strany UP, kdy ceněna byla především možnost využívat prostor Studentského klubu UP, který slouží i jako zázemí pro setkávání a seznamování zástupců jednotlivých organizací.

Hostům i návštěvníkům diskuse v závěru poděkovala i přítomná prorektorka pro vnější vztahy a studentské záležitosti Andrea Hanáčková, která vyzdvihla i další rozměr studentských aktivit: „Zkušenosti hostů panelu i účastníků debaty mě naplňují vírou, že je zde řada mladých lidí, kterým není okolní svět lhostejný. A že tak jako neváhají vystupovat a jednat ve prospěch studentských iniciativ, stejnou aktivitu projevují i ve vztahu ke společenským a politickým tématům.“  

 

 




Zpět