Loading.. Nahrávám stránku...

Na koho se můžete těšit

Seznam oceněných absolventů u příležitosti 70. výročí obnovení UP naleznete ZDE
Lucie Ceralová
altistka s podmanivým sametovým hlasem Lucie Ceralová absolvovala nejdříve studium germanistiky a nederlandistiky na Filozofické fakultě UP. Láska k hudbě ji posléze přivedla ke studiu zpěvu na Vysoké hudební škole v Drážďanech. Již během studia zpívala významné role svého oboru jako např. Olgu v Evženu Oněginovi, Prince Orlofského v Netopýrovi nebo Sexta v La Clemenza di Tito, se kterým absolvovala turné po Itálii. Stala se finalistkou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka a byla ji udělena cena Společnosti Antonína Dvořáka za nejlepší interpretaci Dvořákovy písně. Do srdcí německého publika se zpěvačka zapsala především svým nezapomenutelným ztvárněním Carmen. Od roku 2011 pravidelně hostuje na německých operních scénách, např. ve slavné drážďanské Semperoper, kam se vrací taktéž v roce 2017.
Leona Machálková
populární zpěvačka, absolventka Filozofické fakulty UP, vystudovala obor český jazyk - dějepis. Jako sólová zpěvačka vydala několik alb, za které získala zlaté i platinové desky. Je úspěšnou představitelkou řady muzikálových inscenací, mimo jiné účinkovala ve West Side Story, v Jesus Christ Superstar, v Draculovi, v Angelice, v Hamletovi nebo muzikálu Mamma Mia! Koncertuje s rock-popovým, přednesovým i jazzovým repertoárem se svojí kapelou a spolupracuje s různými hudebními tělesy.
Jaroslav Miller
současný rektor Univerzity Palackého v Olomouci je absolventem Filozofické fakulty UP (obory historie, anglická, ruská filologie). Studoval na Středoevropské univerzitě v Budapešti a na University of Oxford, pobýval i v Německu, Kanadě, Nizozemí, USA a na Ukrajině. Přednášel na univerzitě v Austrálii. Napsal několik monografií a obdržel řadu akademických i vědeckých ocenění (např. “Best Urban History Monograph Award”).
Jiří Pavlica
houslista, skladatel, primáš Hradišťanu. Vystudoval hudební vědu a teorii kultury na Filozofické fakultě UP, obor housle na konzervatoři v Brně a kompozici na JAMU v Brně (u Zdeňka Pololáníka a Arnošta Parsche). Od roku 1978 stojí v čele hudebního souboru Hradišťan. Má za sebou výraznou hudební činnost: bohatou diskografii s vlastními autorskými projekty, četná autorství filmové a divadelní hudby, pravidelné koncerty doma i v zahraničí. Získal jak odborná ocenění, tak ceny za nejprodávanější alba. Spolupracuje s řadou špičkových interpretů a souborů od nás i ze zahraničí. Autorsky se uplatňuje i v oblasti volné soudobé tvorby (Missa brevis pastoralis, Oratorium smíru aj.)
Iva Stáncová Kevešová
se svou kapelou La Boujeau se věnuje interpretaci jazzových a swingových standardů, ovšem těžištěm repertoiru jsou chansony zpívané ve francouzštině. Tu vystudovala na Filozofické fakultě Univerzity Palackého. Kromě ní jsou absolventy UPOL také pianista Petr Stojan a klarinetista Martin Stánec.
Emil Viklický
světoznámý jazzový hudební skladatel, pianista a aranžér. Vystudoval matematiku na Přírodovědecké fakultě UP. Hrál v orchestru Karla Velebného, později v Super Quartetu s Jiřím Stivínem. Studoval jazz na Berklee College v USA. V jeho hudbě se projevuje fúze folklóru a jazzu a inspirace soudobou hudbou. Získal státní vyznamenání za zásluhy v oblasti hudby. V současnosti vystupuje v Triu Emila Viklického.
Jakub Železný
rozhlasový a televizní moderátor, novinář, absolvent Filozofické fakulty UP (obor žurnalistika). V dalším studiu pokračoval na Univerzitě Karlově v Praze, kde se věnoval oboru mediálních studií, zde získal titul Mgr., a později PhDr. V současné době je externím doktorandem oboru České dějiny na UP. Začínal v Českém rozhlase, se kterým od roku 1993 spolupracuje. Dnes je vedoucím moderátorů hlavní zpravodajské relace Události v České televizi.
Pavel Režný
sbormistr, muzikolog a vysokoškolský pedagog. Vystudoval češtinu a hudební výchovu na Pedagogické fakultě UP. Od dob studií se zabývá především řízením sboru. Získal ocenění na mnoha sborových festivalech, mimo jiné na Montreux Choral Festival nebo Mezinárodním festivalu vánoční a adventní hudby Praha. V současnosti vede univerzitní Komorní smíšený sbor Ateneo, Ženský pěvecký sbor Duha Ostrava a externě spolupracuje s Ostravským dětským sborem.
Milan Káňa
Milan Káňa studoval v letech 1976–1981 na Přírodovědecké fakultě UP učitelský obor Matematika – tělesná výchova. Po roce vojenské služby v Hlubočkách u Olomouce nastoupil jako středoškolský profesor na Gymnázium v Břeclavi, kde působí dodnes. Na konci 90. let přemluvil kolegy, aby na plese školy, jako půlnoční překvapení, něco zahráli. Domluvili se na pěti písních od Beatles. Zrodila se kapela The Teachers. Velký úspěch muzikanty motivoval: do svého repertoáru přidali další rockové skladby (Deep Purple, Black Sabbath…) a další písně Beatles. Ve stejné době natočili The Teachers recesistický film V Perné den (Perná je obec u Mikulova, jde také o parafrázi na film od Beatles Perný den) a odehráli první samostatný večerní koncert. Od té doby vystupují pravidelně na kulturních akcích, hráli také v Lucerně a v Kongresovém centru v Praze, v různých českých městech a na Slovensku.